Spor Hukuku ve Spor Tahkim

Spor Hukuku ve Spor Tahkim

Spor Hukuku ve Spor Tahkim

Spor Hukuku

Spor, günümüzde fiziksel ve sosyal yaşama katkıda bulunan bir aktivite olmasının yanı sıra, son yıllarda popülerlik kazanması ile birlikte ekonomik olarak büyüyerek, yeni bir ticari alan olarak varlık gösteriyor. Sportif faaliyetlerin ulaştığı ekonomik güç ve etkileşim, içinde bulunduğu sektörler ile birlikte spora özgü özel ve istisnai nitelikteki kuralların varlığı, bu faaliyete ilişkin hukukun ayrı bir disiplin olarak var olma zorunluluğunu meydana getirdi. Bağımsız bir hukuk disiplini olarak spor hukukunu oluşturan bu kural ve kavramların en belirgin özelliği ise küresel olmaları.

Bu kapsamda müvekkillerimize, uyuşmazlıklarının çözümünde ve spor hukukuna ilişkin danışmanlık hizmetleri sunuyoruz.


Uyuşmazlık Çözümü

Spor hukuku alanındaki uzman avukatlarımız; sporcu, teknik adam, oyuncu temsilcileri, spor kulüpleri, federasyonlar ve federasyon birlikleri arasında doğan, öncelikle mali uyuşmazlıklar ve disiplin uyuşmazlıkları olmak üzere tüm hukuki uyuşmazlıkların çözümünde tarafları, ulusal ve uluslararası sportif yargı mercileri nezdinde temsil ediyor.

Ayrıca uyuşmazlık çözümü ekibimiz müvekkillerimizi, merkezi Lozan’da bulunan Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) nezdindeki davalarda ve temyiz davalarında taraf avukatı olarak temsil eder.


Danışmanlık

Durmaz Hukuk olarak  sportif faaliyetlerden kaynaklanan her türlü yayın, sponsorluk, reklam, bilet vb. konulara ilişkin sözleşmelerin hazırlanması ile tüm spor dallarında faaliyet gösteren sporcu, teknik adam, sporcu temsilcileri ve spor kulüplerinin aralarında akdedilen; Sporcu, Menajerlik, Transfer Sözleşmeleri gibi sözleşmelerin hazırlanmasını kapsıyor. Ulusal ve uluslararası spor federasyonları ve spor otoritelerince oluşturulmuş mevzuat ve uygulamalar hakkında da müvekkillerimize hukuki danışmanlık veriyoruz.


Bunlara ek olarak; spor kulüplerinin iç işleyişlerine ilişkin konularda danışmanlık verilmesi, yönetim kurulu kararları ve genel kurulların hazırlanması, sözleşmelerin yazılması ve düzenlenmesi ile spor hukukuna özgü diğer konularda hukuki hizmet sunulması, sporcular ve spor kulüplerinin görsel ve yazılı basındaki kişilik haklarına saldırı kapsamındaki haklarının korunması gibi konular da ekibimizin faaliyet alanları arasındadır.